Maszyna Trurla – streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po zbudowaniu ośmiopiętrowej rozumnej maszyny konstruktor Trurl zadał jej pytanie ile jest dwa razy dwa. Maszyna zaczęła gwałtownie i głośno pracować, aż po jakimś czasie odrzekła: „SIEDEM!”. Konstruktor poprawił ją, jednak maszyna się upierała. Przez dwie godziny mężczyzna pracował wewnątrz konstrukcji, jednak maszyna wciąż się trzymała swej wersji. Ponownie Trurl zaczął ją naprawiać, a gdy to nie przyniosło skutku siadł zrezygnowany.

Swe troski wyjawił Klapaucjuszowi, który także próbował poprawić maszynę, jednak bez skutku. Stwierdził, że Trurlowi udało się stworzyć najgłupszą rozumną maszynę na świecie, w dodatku upartą i obraźliwą. Mógłby zrobić wystawę i sprzedawać bilety pokazując największego w świecie idiotę. Gdy Trurl kopał swe dzieło maszyna wykazywała wrażliwość i ostrzegała go. Ze złości kopał ją, a ona odmówiła wykonywania matematycznych zadań. W końcu wyrwała się z fundamentów i ruszyła w stronę wynalazców.

Nie powstrzymało jej nawet zatrzymanie rozrządu i zagnała mężczyzn na górzystą pustynię, aż dotarli do niewielkiej miejscowości. Maszyna szła za nimi, burząc domostwa, a gdy skryli się w podziemiach ratusza zażądała od burmistrza i rady wydania ich. Władze zdecydowały się wydać Trurla, który i tak odpowiadałby za zniszczenie domów i śmierć obywateli. Klapaucjusz zdecydował się mu towarzyszyć, wierząc, że „kretynka” nie zdoła ich zgładzić. Po wyjściu udali się pędem w stronę gór ścigani przez kolosa. Schronili się w jednej z jaskiń, którą zamknęła z zewnątrz przeklęta maszyna.

Klapaucjusz postanowił pertraktować z maszyną. Ta spytała Trurla ile jest dwa i dwa, a ten odrzekł, że siedem. Musiał się jeszcze ukorzyć przed maszyną, lecz nie wytrzymał i zaczął krzyczeć, że dwa razy dwa to cztery. Wściekła maszyna zaczęła taranować właz. Grzmot i iskry napełniły wnętrze, lecz Trurl wciąż krzyczał, że dwa razy dwa to cztery. Nagle usłyszeli wielki huk i po chwili w dole pod jaskinią ujrzeli szczątki maszyny. Gdy przy niej przechodzili, ta ostatni raz wymówiła słowo siedem i zamarła na zawsze. naukowcy w milczeniu zaczęli wracać do domu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Król Globares i mędrcy - streszczenie
2  Bajka o królu Murdasie - streszczenie
3  „Bajki robotów” – przynależność gatunkowaKomentarze: Maszyna Trurla – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: