Bajka o królu Murdasie - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Murdas był ambitnym, ale strachliwym następcą króla Heliksandra. Bał się duchów i przepowiedni i zwalczał je po wstąpieniu na tron. Spacerując po zamku odkrył gwardię przyboczną swych przodków, a następnie wszedł do opuszczonej baszty przez drzwi z napisem „Nie wchodzić”. Wewnątrz odnalazł starą szafę wróżącą i postanowił z niej skorzystać.

Przepowiednię przeczytał dopiero w swych komnatach. Przestrzegała przed zwaśnioną i krwawo zwalczającą się rodziną. Król Murdas uwierzył, że zagrażali mu najbliżsi krewni. Konsekwentnie wymordował wszystkich, ostatnim był jego stryj Cenander. Nie uspokoił się jednak i wciąż kazał kogoś zabijać. Przynitował się także do tronu. Namówiony przez mędrca lub przekupnia wezwał swych budowniczych i nakazał im powiększyć się tak, by jego osoba przekroczyła wszystkie horyzonty. Król po dwóch latach wypełnił sobą już śródmieście – na miejscu domów wznoszono pałace elektronowe – wzmacniacze Murdasa. Władca rósł, aż stał się całym miastem stołecznym, mawiał „Państwo to ja”.

Przy nim pozostali jedynie odkurzyciele i ścieracze. Zgodnie z przepowiednią król-olbrzym był wszechobecny. Nocą poszczególne ulice rozbłyskały jego snami. Zaczęły go dręczyć koszmary związane z królobójczym spiskiem. Gdy się budził część koszmaru o Ceandrze i innych spiskowcach pozostawała wciąż aktywna i zaczęła żyć własnym życiem. Na jawie Murdas nie miał do tej części siebie dostępu. By to naprawić postanowił wyśnić kontr sen o oddaniu monarsze. Nie udało mu się to jednak, a spiskowcy w koszmarze zbroili się do ataku. Nie wiedział czy śni, czy nie śni. Nie wiedział jak rozwiązać sytuację spowodowaną przez nadmiar osobowości.

Murdas postanowił wyśnić wiernych poddanych i skuteczną broń, jednak gdy zasnął wyśniła mu się mała śrubka. Stwierdził, że rymuje się z wyrazem „trupka”. Król wciąż zmagał się ze śnionym wyobrażeniem własnego upadku. Wciąż nie miał pewności co dzieje się we śnie, a co na jawie. Zdał sobie sprawę, że nigdy nie zazna spokoju, bo w jakimś odległym zakątku jego osobowości może kryć się śniony spisek. Zaczął śnić o swym triumfie, jednak wyobrażenia wydały mu się podejrzane. Wszystko na myśl przywodziło mu stryja. Gdy pragnął się obudzić wpadł w inny sen.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Król Globares i mędrcy - streszczenie
2  Problematyka „Bajek robotów”
3  Doradcy króla Hydopsa - plan wydarzeńKomentarze: Bajka o królu Murdasie - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: